Kdo s nimi nebojuje, že? Jsme studenti a vycházíme tak tak, proto jdeme na brigádu a vyděláváme si peníze, jenomže zjistíme, že i když máme zdrojů více, najednou jich je zase málo. Po studiích tedy nastoupíme do práce, máme více než z brigády, a tak to musí být vše v pořádku, jenže co se nestane, situace se nemění, hledáme tedy lépe placenou práci a snažíme se stoupat za vyšším platem. Nakonec ale zjistíme, že ať vyděláváme, kolik vyděláváme, peníze se nějak vždy rozkutálí.

luxusní nákupní centrum
Není to vina rostoucích cen, ani změny v politických proudech země, můžeme si za to sami

Pokud nemáme opravdu velmi silné rozhodnutí šetřit a utahovat si opasek, jak to jen jde, máme tendenci „dělat si radost“ tím častěji, čím vyšší číslo na výplatnici máme, protože si to „můžeme dovolit“ a to je vlastně celé. Jenom si neuvědomujeme své výdaje a chceme žít na vyšší noze.


Co užírá z našich pracně vydělaných peněz

Spočítejte si své výdaje kolik, za co jste dali a možná budete překvapeni.
–          Nájem: nájmy jsou vysoké a často zhltnou i více než polovinu výplaty, dobře si proto rozmysleme, kde a s kým chceme žít a co je pro nás v současnosti nadstandard
–          Jídlo: kdo si vaří má napůl vyhráno, jelikož zaplatí mnohem méně, než když každý den jde do restaurace, musí to však vyvážit ztrátou času.
–          Pití: pitná voda u nás stále teče z kohoutku, ale pít sladké nápoje k pet flašek je taky řešení problému, hlavně toho, kam nasypat přebytečné peníze
–          Kultura: zajít si někam jednou dvakrát za měsíc je jistě nezbytné pro zdravý kulturní rozvoj, ale fesťáky každý víkend vlezou do peněz víc, než je nám libo, se všemi těmi drahými doprovodnými lákadly
–          Služby: satelit s 200 kanály je rozhodně super, na kolik z toho se díváte a jak často? Předplacená knihovna filmů v televizi je luxusní, když člověk leží doma nemocný a nemá co na práci…
–          Děti: je jisté, že se obejdou i bez nejmodernějších věcí a nového mobilu každého půl roku
–          Kafíčkování: zajdete si támhle a támhle, na kafíčko, na grog, na pivko nebo na pět, dvě stovky sem a dvě tam, kolik asi za měsíc dám?
–          Kosmetika a nákupy pro radost: platí asi zejména pro dámy, když není co dělat, může se pořád ještě nakupovat, že?
nakupování s kartami
Cílem není zbavit se všeho a žít jako poustevníci na poušti daleko od civilizace a všeho, co nám zpříjemňuje život. Měli bychom vybalancovat naše životní potřeby a dopřát si tolik zábavy kolik jen můžeme, abychom na konci měsíce nemuseli tahat půjčky z kamarádů, protože už jsme to zase s tím pohodlím přehnali.

Často se obklopujeme věcmi jen proto, abychom jimi byli obklopeni a vlastně je vůbec nevyužíváme. Platíme zcela zbytečně za něco co nepotřebujeme a peníze nám chybí tam, kde bychom je upotřebili.