Rubriky
Hry

Kdo si hraje, nezlobí

Lidé v dnešní době mají plno volného času a ještě víc možností, jak ho využít. Spousta z nás ho tráví hraním různých her. Je to naprosto přirozené, protože už od malička si rádi hrajeme, což nás přirozeně rozvíjí. Pokud se zaměříme na možnosti, máme v dnešní době dvě, a to počítačové a deskové hry.

Počítačové hry

Tento styl trávení volného času je populární obzvlášť mezi dětmi, ale často je hrají i dospělí. Hry v dnešní době neznamenají jen zábavu, ale mnohé z nich jsou strategické nebo vzdělávací, takže nás kromě zábavy mohou někam posunout nebo nás něco nového naučit. Výhodou online prostoru je, že se můžeme při naší zábavě spojit s lidmi z druhého konce světa a trávit čas společně. Vzhledem k tomu, že většina počítačových her je v angličtině, rozvíjí nás už od dětství i po jazykové stránce. Pohled mnohých starších lidí a rodičů na tento způsob zábavy bývá často negativní, ale je potřeba si uvědomit, že všechno má i svá pozitiva.

počítačové hry

Deskové hry

Na rozdíl od hraní na počítači potřebujete mít spoluhráče obvykle vedle sebe. Je to skvělá možnost, jak zpříjemnit čas při čekání na Nový rok nebo při dlouhé rodinné oslavě. Samozřejmě i zde je několik typů. Existují deskové hry, které jsou na postřeh, může je hrát malé dítě a jejich pravidla pochopí každý. Oproti tomu jiné mohou trvat několik hodin, jejich pravidla jsou komplikovaná a součástí může být vytváření komplikovaných strategií k dosažení cíle.

deskové hry

Cíle

Existují většinou tři varianty cíle hry. První je klasická možnost každý sám proti všem. Bývá většinou v jednodušších nebo historických hrách. V poslední době se čím dál tím častěji objevují souboje dvou nebo více týmů, což přijde vhod, když je spousta účastníků, kteří by se rádi zapojili. V neposlední řadě je třeba zmínit, že některé hry jsou nesoutěžní, a nakonec buď všichni vyhrají, nebo prohrají.

Rubriky
Hry

Společenské hry pro děti

Pokud váháte, co koupit své dceři, synovi, vnučce či vnukovi, ráda vám poradím. Existuje nespočet společenských her.

Když jsem byla malá, tolik jich nebylo. Moje maminka mi jich několik dokonce sama vyrobila. Pamatuji si na hru ve stylu „Chcete být milionářem?“ Dostala jsem malou krabičku, ve které byly na kartičkách otázky, nechyběl ani dětský telefon pro případ volání přítele na telefonu. A jakou jsem z ní tehdy měla radost.

společenská hra

Dnes již tuto hru bez problémů a bez námahy koupíte, v kterékoliv hračkárně. Pravda, dnes je toho všude nespočet.

Pokud jdete koupit dítěti hru postupujte podle několika kroků:

1)      Ujasněte si, kolik vašemu broučkovi je. I sebelepší hra by se mu nelíbila tehdy, pokud by na ni byl velký nebo ještě moc malý.

2)      Hra by měla děti rozvíjet a něco jim dát. Skvělé jsou vědomostní hry, pohybové hry nebo hry na rozvoj IQ.

3)      Ideální je při nákupu taktéž zvážit, jak dlouho si s ní bude hrát. Pokud je věková hranice ze shora omezená či nikoli.
Člověče, nezlob se

4)      Dalším aspektem, na které bychom měli dbát, je i to, pro jakou příležitost je určená. Liší se hry, které jsou určeny například na cestu autem, od těch klasických stolních.

5)      Nezapomínejte dbát i na to, aby ho téma zajímalo. Toto se týká například her v kostce, které se liší jednotlivými tématy.

6)      Ujistěte se, že danou hru ještě doma nemá. Mít dvě by mu radost rozhodně neudělalo.

Až už vyberete cokoli, před nákupem si přečtěte i postup hry nebo recenze na internetu. Pokud nevíte, co by děti zaujalo, vezměte je na veletrh her a hraček, který se koná v České republice pravidelně již několik let. Je dobré, pokud se s dítětem domluvíte předem, že nic nebudete kupovat. Bude s tím smířené, hry si vyzkouší, vy je uvidíte naživo, odborníci vám vysvětlí postup a hlavně uvidíte, o co má vaše děťátko zájem.

U starších dětí jsou skutečně nejvhodnější vědomostní hry, u kterých si zopakují probranou látku ze školy. Navíc pokud ji budete hrát s nimi, samy si vědomosti rychle osvěžíte.


Rubriky
Hry

Zábavný prázdninový program pro děti

V prvním červencovém týdnu se začnou sjíždět všechna vnoučata u svých prarodičů. Tam budou trávit, jako každoročně, celý měsíc prázdnin. Předpověď počasí slibuje horké letní počasí a voda v zahradním bazénu má příjemnou teplotu. Děti v něm tráví většinu času a když dorazí i kamarádi ze sousedství, bývá jich ve vodě i patnáct. A to už vyžaduje určitou organizaci. Pro letošek pro ně prarodiče připravili několik zábavných her, které se dají provádět ve skupinách. Děti se tak v bazénu bez problémů a křiku prostřídají. A ještě se u toho pobaví.

Zábavné plavání v bazénu

V zahradním bazénu

Pokud byla vnoučata menší, trávila v bazénu většinu času pod pečlivým dohledem dospělých. První plavecké pokusy byly nadšeně sdíleny s ostatníma. Jak děti rostou, kromě plavání přidávají i různá cvičení ve vodě. A oblíbené hry s nafukovacím míčem, kdy se jeden hráč postaví doprostřed bazénu a ostatní si jej přes něj přehazují. Pokud se mu to podaří, vymění si místo s posledním házejícím. Pro letošek jsou pro děti připraveny další hry, u kterých se nejen rozhýbou, ale i pobaví. Hra nafouklé kolo je vhodná i pro menší děti, které utvoří ve vodě kruh. Doprostřed se položí nafouknuté kolo, kterého se nikdo nesmí dotknout.
Zábavné hry v bazénu
Kdo se dotkne, ze hry vypadává. Hodně oblíbená je hra na vlnobití. Děti se drží okraje bazénu a na povel se začnou pohybovat dopředu a poté dozadu. Vzniklé mořské vlny jim procvičí celé tělo a rovněž přinesou radost. Hra na rybáře a rybky se hraje ve dvou skupinách. Rybáři jsou rozptýleni po obvodu bazénu a snaží se zabránit rybkám mezi nimi proplouvat. Po jedné minutě si skupiny vymění úkoly. Vítězí skupina s větším počtem hráčů, kteří splnili úkol. Hra na lovce a kachny se hraje v určitém časovém limitu. Lovci si přehazují jeden, nebo více míčků a snaží se jimi trefit kachny. Ty se mohou potopit, protože zasažená kachna je vyřazena ze hry.

Rubriky
Hry

Venkovní sprcha

Letní sprchu venku na zahradě si může dopřát kdokoliv a kdykoliv. Stačí rozmotat kousek hadice, připojit ji na nějaký ventil a můžete se ledově studenou vodou osvěžit. Postříkáte sebe i své děti, kamarády nebo rodiče a ti vám za to jistě budou vděční. Jenomže co takhle změnit tuto ledovou vodu za příjemné teplejší osvěžení? Možná si budete moci navolit, kolik stupňů budete chtít. Jestli má být voda úplně ledová, či teplejší nebo dokonce teplá?beach
To je něco, co v dnešní době jde velice snadno zařídit. Potřebujete k tomu akorát pár věcí, které jsme už skoro vyjmenovali. Bude stačit přívod vody, nějaký ventil, na který se napojíte, abyste měli patřičnou vodu a slunné místo, které je na rovné ploše. Následně si zde můžete postavit solární venkovní sprchu, která bude přijímat teplo ze sluníčka a bude jej předávat vodě, která tvoří tělo této sprchy. Jakmile se sprcha nahřeje, bude v ní teplá voda, která může mít až 60°C.
Venkovní solární sprcha je skvělá pro všechny zahrádkáře. Můžete ji využít k chatám a chatkám na osvěžení nebo na letní osprchování, protože zde budete mít dostatek teplé vody, abyste se následně mohli v klidu umýt. Potřebujete jenom přívod vody, na který se napojíte.

Osvěžení před i po koupání

Jak využít ještě tuto sprchu? Velice snadno, protože použití je všestranné a univerzální. Mnoho lidí si podobnou věc pořizuje také na ovlažení a osprchování se před tím, než jdou do bazénu. Smyjete ze sebe zbytky nečistot, krému, trávy z nohou a veškerého prachu z pokožky. Má to také svá další pozitiva. Následně nebudete muset do vody přidávat tolik chemie do bazénu, abyste vodu v bazénu vyčistili, protože vaše pokožka bude čistá. Jdete z bazénu a nechcete jít až do domu, abyste tam udělali mokré šlápoty, a chcete být ještě venku, ale víte, že vaše pokožka bude trpět kvůli chlorové vodě? Není nic snadnějšího než si zdarma pustit na opláchnutí těla teplou vodu ze solární sprchy.
Nemusíte ani pořizovat bazén, protože děti se v podobné sprše také dost vyřádí. hbazen

Rubriky
Hry

Pojďte si zahrát

Zima je ideální roční období pro provozování společenských her. Dlouhé večery jsou jako stvořené pro tento druh zábavy. Ať už hraním ve dvojici. Nebo se mohou zapojit všichni rodinní příslušníci. Ideální zábavu můžete rovněž připravit pro své přátelé, kteří se do hry určitě zapojí. Jediné, co je potřeba pro příjemně strávený večer udělat, vybrat hru, která všechny zaujme. Přejeme, ať už si vyberete hru deskovou, slovní či pohybovou, se všichni společně zasmějete. Protože smích je to nejlepší koření života. A navíc i svoje vědomosti a postřeh rozšíříte.

Číselná hra

Hru Nebuď osel je možné hrát jak ve dvojici, tak i s kamarády. Jak už název napovídá, je to hra, která je postavena na rychlosti odpovědi na danou otázku. Obsahuje jednu hrací plochu, šest figurek, dvě kostky a kolem pěti set karet. Pokud se hráčům podaří správně odpovědět, posunou svoji figurku blíže k cíli.  Tato hra je nejen vtipná, ale rovněž vyžaduje míru znalostí a vědomostí. A trénuje logické myšlení. Protože oslem nikdo nechce zůstat. To je hnací motor pro všechny zúčastněné.

Hra Nebuď osel

Mozkovna je hra, při níž si můžete zlepšit nejen paměť, ale rozšíří rovněž funkci kúry mozkové. Je určená pro 3 – 4 hráče a hrát ji mohou i děti od deseti let. Součástí hry jsou, kromě hracích prvků, i přesýpací hodiny. Které určují čas potřebný k odpovědi. Pět balíčků karet s 55 úlohami prověří znalosti všech hráčů. Určitě si na své přijdou jak děti, tak i dospělí členové rodiny. S dobrým pocitem, že pro svůj mozek udělali to nejlepší. 

Mezi oblíbené hry pro celou rodinu patří i ta s názvem Jak to tenkrát bylo? Pokud jsou nablízku, přizvěte k ní i babičku a dědečka. Hrát tuto hru může hrát až 12 hráčů, ve věku od šesti do sta let. V krabici je ukryto mnoho karet s retro fotografiemi. A ty vybízejí k vyprávění příběhů. Jak to tenkrát bylo je hrou, která spojuje generace. Během ní padnou historky ze života, které byste se jinak nedozvěděli. Pro vnoučata je to ideální možnost se dozvědět mnohé ze života prarodičů. A naopak. Dospělým členům rodiny se děti svěří se svými zážitky. K čemuž není v běžném životě čas. A obohatí to všechny hráče.