Česnek pomáhá proti nachlazení, zlepšuje imunitu, léčí záněty i alergie, hubí plísně, a vůbec má skvělý vliv a blahodárné účinky na lidské zdraví. Dá se říci, že má zázračnou moc, kterou využívali již staří Egypťané. Je to ale i dnes cenná potravina, které se teď tak trošku podíváme na zoubek.

Co všechno česnek umí:
·         Posiluje srdce a krevní oběh
·         Zlepšuje imunitu
·         Pomáhá při zánětech horních cest dýchacích
·         Pomáhá při zánětu průdušek
·         Pomáhá při nachlazení
·         Posiluje srdce a krevní oběh
·         Snižuje krevní tlak
·         Zlepšuje schopnost prokrvování cév
·         Uvolňuje křeče
·         Pomáhá při zácpě a nadýmání
·         Odstraňuje plísně a střevní bakterie
·         Podporuje hubnutí
·         Oddaluje stárnutí
·         Zvyšuje potenci

Jak česnek jíme?
Česnek nemusíte konzumovat ve velkém množství. Stačí tak stroužek česneku denně.
·         Užívejte ho syrový. Nejúčinnější je tehdy, když je prolisovaný nebo drobno nakrájený, kdy ho necháte takto odstát deset minut.
·         Rozetřený se solí se hodí do pomazánek, zelených salátů, omáček, k zelenině, do salámů, na topinky, k rybám i k masům.
·         Uvařit ho můžete v polévce.
·         Rozmačkaný s medem se výborně hodí na bolest v krku.
·         Na pocení je výborný česnekový čaj. Tři najemno nastrouhané stroužky česneku zalijte vodou a nechte krátce vyluhovat, poté dochuťte medem a citronem.
·         Česnekové máslo se hodí nejen k přípravě chlebíčků a jednohubek, ale také k dochucení masa a ryb. 100 gramů másla vyšlehejte se dvěma stroužky prolisovaného česneku, osolte a ochuťte citronovou šťávou a nasekaným koprem. Z máslové hmoty vytvořte váleček, který nechte zabalený ve fólii ztuhnout v ledničce. Poté česnekové máslo nakrájejte na kolečka a podávejte k připravenému pokrmu.

Při konzumaci česneku je bohužel cítit jeho odér. Charakteristický zápach je cítit nejen z dechu, ale také z moči a potu uživatele. Někomu po česneku může pálit žáha nebo má obtíže s podrážděným žaludkem. Česnek je však i přes tyto nedostatky nenahraditelný.