Je mnoho důvodů, z kterých si lidé pořizují elektrické zubní kartáčky, nejsou však vhodné pro všechny a na trhu je velký výběr různých značek, technologií a typů. Před nákupem je dobré zjistit si základní vlastnosti, i odlišnosti, aby to pro Vás nebyly vyhozené peníze. Když zvolíte špatně, můžete až doma zjistit, že je pro Vás dokonce zdravotně nevhodný, na prodejce ve velkých prodejnách moc nedejte, nemají v širokém sortimentu elektrických zubních kartáčků takové znalosti, a mohou Vám z důvodu, jen aby prodali, doporučit jakýkoli. Úplně nejlepší je se o takovém nákupu poradit se svým stomatologem.

Na trhu jsou dva druhy elektrických zubních kartáčků – elektrické, tzv. oscilační a vibrační, tzv. sonické.

Elektrické oscilační zubní kartáčky:
Výhody:
– jsou levnější
– intenzivněji čistí zuby
– náhradní hlavice pořídíte levněji

Nevýhody:
– prostor krčků Vám nevyčistí
– hodně namáhají dásně
– lidé s citlivějšími dásněmi by na tento typ měli raději zapomenout

Sonické elektrické zubní kartáčky:
Výhody:
– jsou šetrnější k dásním, jsou tedy vhodné i pro lidi, kteří mají problémy s dásněmi
– vyčistíte si s ním i mezizubní prostory
– velmi dobře odstraní zubní plak
– masírují dásně
Nevýhody:
– pořízení sonického elektrického kartáčku je dražší
– na trhu je menší výběr náhradních hlavic

Elektrický zubní kartáček Vám sice ušetří čas, nemusíte ani sledovat dobu čištění, většina z nich se automaticky vypne zpravidla po 2 minutách čištění, naopak provoz Vás vyjde dráž, než u klasických zubních kartáčků, když pomineme počáteční částku, výměna hlavice by měla být po stejné době, jako u kartáčků klasických (2-3 měsíce), a náhradní hlavice jsou dražší než běžné kartáčky.

Pokud plánujete, že elektrický zubní kartáček bude používat celá rodina, což je samozřejmě možné, a výrobci s tím většinou počítají, v balení náhradních hlavic jsou barevně rozlišené, ujistěte se předtím, že Vámi zakoupený elektrický kartáček se především zdravotně hodí pro všechny členy Vaší rodiny.