Když přijde řeč na naši rutinu a každodenní návyky, zvykli jsme si nad nimi nepřemýšlet. Děláme je každý den tak nějak automaticky. Většinu z nich jsme se navíc naučili už v dětství, kdy jsme jen opakovali to, co dělali naše rodiče a měli to za správné. Nedávná studie ale přišla s překvapivým zjištěním.
spaní na břiše
1. Poloha při spánku
Ne všem je příjemné spaní na břichu. Jsou ale tací, kteří by bez této polohy jednoduše neusnuli. Bohužel pro ně máme špatnou zprávu. Právě tato pozice není vhodná pro vaše záda a páteř, které jsou zbytečně napínány a namáhány. Toto napětí se pak během spánku může přenášet i do jiných částí těla. Nejen, že se ráno cítíte rozbolavělí a unavení, ale z dlouhodobého hlediska vám to může způsobit problémy s usínáním i spánkem během noci.
Řešením je pak poloha na zádech, která je pro váš spánek nejlepší, ač by někteří mohli namítat. Zkuste ji a vaše záda, páteř i krk vám za to poděkují.

2. Splachování toalety
Po použití toalety byste vždy měli dát nejprve poklop toalety dolů a až poté spláchnout. Pokud tak neděláte, vystavujete se dennodenně nakažlivým mikrobům. Při spláchnutí se totiž bakterie smísí s drobnými kapičkami vody, které nejenže ulpí na krajích toalety a prkénku, ale ty nejmenší se šíří vzduchem a utkví na všem, co se v okolí nachází. Může to být třeba vás ručník nebo i kartáček na zuby. Při této představě už asi nikdy nezapomenete dát poklop dolů.

3. Použití deodorantu
Asi každý dříve, než ráno opustí domov do školy nebo práce, použije svůj antiperspirant nebo deodorant. Právě ale ranní užití je to nejméně efektivní, protože po probuzení jsou naše potní žlázy nejaktivnější a přípravek je tak jednoduše a rychle smytý.
Odborníci proto doporučují použít antiperspirant nebo deodorant po večerní sprše těsně před ulehnutím do postele. Naše pokožka je v té době nejsušší a potní žlázy méně aktivní. Navíc většina přípravků má dnes 24hodinovou ochranu, takže i druhý den v práci budete chránění proti nepříjemnému pocení nebo zápachu.

4. Kašel a rýma
Nepsané společenské pravidlo praví, že při kýchání nebo kašlání si máme zakrýt ústa rukou, což je samozřejmě špatně. Jednak ústa letmým přiložením ruky nezakryjeme důkladně a bacily se lehce dostanou tlakem z dutiny do ovzduší, ale navíc viry, které nám ulpí na ruce, se velmi snadno přenáší právě dotykem. Stejnou ruku totiž s největší pravděpodobností opět použijeme, abychom si otevřeli dveře, podali lidem ruku nebo se chytli madla v hromadné dopravě.
Místo obyčejného přiložení ruky použijte raději ohbí své ruky v lokti nejlépe ještě s rukávem, abyste minimalizovali šíření nakažlivých bacilů na druhé, ať už vzduchem, tak i dotykem.
ruce na volantu
5. Držení volantu
Další návyk, který asi většina z nás dělá špatně, je špatné držení volantu v poloze tzv. za pět jedna, tedy kdy obě naše ruce jsou v horní části volantu a zároveň napnuté před naším tělem. V případě, že by se ale stala nehoda a vystřelil by airbag, tak nejen, že by vám mohl způsobit zlomeniny rukou nebo klíčních kostí, ale nemusel by ani správně a pořádně vystřelit a tím vás i dostatečně ochránit, především pak hlavu a krční páteř.
Abychom se vyvarovali všemu výše uvedenému, je lepší ruce posunout níže ke středu po kružnici volantu, tedy přibližně do polohy tzv. tři čtvrtě na tři nebo alespoň za deset dvě. Může vám to zachránit život.