V jedné z mnoha anket, které provádí agentury pro výzkum veřejného mínění, byli dotazováni náhodně vybraní respondenti, aby se svěřili, jak nakládají s volným časem, a co jim nejvíce dokáže zpříjemnit chvíle odpočinku. Výsledky byly překvapivé v tom směru, že poměrně velké procento z nich uvádělo dokonalou relaxaci v průběhu návštěvy obchodních center (zpravidla v době mimo návalovou špičku, ve večerních hodinách).
osvětlení v prodejně
Odpočinout si při nákupu a prohlížení zboží? Proč ne!
V tomto směru mají velká obchodní centra výhodu ve srovnání s malými kamennými obchůdky – kromě vhodné lokality jde hlavně o prostor a možnost vystavit co nejvíce zboží tak, aby působilo atraktivně. K tomu je však nutné dostatečně je nasvítit umělým světlem. Většina obchodů využívá vícepatrových regálů, které často mění svou pozici podle sezonního zboží a vystaveného sortimentu a s plochými stropními svítidly typu LED panelů to jaksi nebude ono.

Kolejnicová stropní svítidla

Poměrně nedávno se zrodila zajímavá myšlenka využít posuvné systémy, které napodobují osvětlovací techniku filmařů, i v komerčním prostředí. A tak vznikla svítidla „Track Light“ https://www.lightpark.cz/shoplighting/. Jde o systém vzájemně propojitelných lišt s třífázovým vedením, s přímými a úhlovými spojkami, které se mohou velmi pružně rozestavit podle potřeby a daných možností. Lišty připomínají železniční kolejnice, do nichž se usazují v libovolném místě otočná svítidla. Výhodou celého systému je jednoduchá montáž – lišty se zavěšují na pevná ocelová lanka, podmínkou je pouze dostatečně pevná stropní konstrukce.
vystavené zboží v obchodě
Svítidla jsou osazena LED zdroji, které jsou dnes velmi výkonné, s minimální spotřebou energie, a extrémně dlouhou životností. Odpadá tedy častá výměna vadných žárovek, jak tomu dříve bývalo u halogenových reflektorů. Systém Track Light dokáže vyhovět každému typu prostoru s vystaveným zbožím, svítidla lze rozmístit naprosto libovolně podle aktuální potřeby prodejny.