Snad nikoho nepřekvapí, že se do zahraničí cestuje velmi často. Pokud tedy nepočítáme služební cesty, většinou se v zahraničí tráví dovolená. Pokud patříte do nižší nebo střední třídy, pravděpodobně si na dovolenou půjčujete peníze a tak se poté šetří každá koruna.
Od zkušených cestovatelů ale víme, že je mnohem výhodnější, pokud budete platit kartou a měnu si vybírat z bankomatů. Proč? Protože změna valut v zahraniční bance nebo i ve směnárně se vám může prodražit až o 5%, což úplně nemusí být nic příjemného. Co si budeme povídat, určitě nějakou tu drobnější hotovost prostě budete potřebovat.
bankovky eu
Jestli je něco, co určitě musíte zkontrolovat, pak je to karta na dobu platnosti, pojištění pro případy ztráty a krádeže (může se jednat o platební karty, doklady apod.), rozhodně byste si neměli zapomenout uložit telefonní čísla na blokaci platebních karet ze zahraničí, vaší banky a policie v daném státu.
Dobrou radou by pro vás mohlo být to, že byste si měli každou kartu držet zvlášť. Při výběru z bankomatu byste měli být velmi opatrní a předem si bankomat raději zkontrolovat. Nejlepší jsou ty bankomaty, které se nachází uvnitř banky nebo v její těsné blízkosti. Jestliže se vám stane, že vám bankomat nevydá vaši kartu, neodcházejte od bankomatu a ihned telefonicky kontaktujte banku nebo policii.
platba v eurech
Vždy byste si s sebou měli vzít alespoň dvě elektronické mezinárodní platební karty a to jak kreditní tak i debetní. Výhodné jsou karty společností MasterCard nebo Visa.
Pokud se chystáte z bankomatů vybírat hotovost, vždycky byste se měli snažit najít bankomat mateřské banky. Něco takového si můžete předem zjistit již doma. V opačném případě musíte počítat s vyšším poplatkem. Mimo EU jsou poplatky mnohem vyšší.
platba v eurech
Jestli je něco, co vás určitě nebude nutit utrácet, pak to bude to, pokud si na kartě nastavíte denní limit. Nejvíc ušetříte, když nebudete kreditní kartou vybírat vůbec. Hotovost vybírejte pouze debetní kartou.
Ty peníze, které jste ušetřili za dovolenou, můžete efektivně využít, pokud se budete řídit našimi radami.