Bezpečnost používání robotů, výzkumu a techniky v oblasti zapojování těchto výrobků do našeho běžného života se stala otázkou vhodnou k diskusi už v době, kdy žádná technika ještě pořádně neexistovala. První hrozbou byla první a vzápětí druhá světová válka, pak jaderné zbraně, potom ty chemické a biologické. Dnešní síla je v informacích. Těch lze ale jednoduše zneužít, ať už přímo použít proti vám, či pomocí těchto dat vydírat vás nebo vaši rodinu.

Velký bratr vás vidí
Kamery jsou dnes všude. Sledují vás ze solárních panelů, laptopů, z bezpečnostních kamer na ulici, ve firmách a společnostech, v semaforech, domovních zámcích, ve vašich laptopech, na vašich mobilech. Všechno, co dnes obstarává technika, je napadnutelné a může to obsahovat chyby v informačním kanálu. Kdokoli může vidět a sledovat, co děláte a čemu se věnujete. Kdokoli vás může manipulovat nebo vydírat, ať už píšete diplomovou práci na počítači univerzitního kampusu, nebo si objednáváte erotické prádlo po internetu.

Kyber-zločiny
Kyber-zločinci, tedy ti, kteří se dokáží nabourat do sítě, nebo ze vzdáleného bodu do vašeho počítače, mobilu, nebo do vašeho uložiště dat, jako je například
Onedrive, DropBox nebo Google drive, vás mohou okrást o jakákoli data, která do těchto sítí uložíte. Pokud se dokáží dostat až do vašeho účtu například na Google, které obvykle spravujete tak, že znáte-li heslo k jednomu účtu, pomocí toho účtu si ukládáte hesla do jiných účtů, například na sociálních sítích, do internetové pošty nebo do internetového bankovnictví, kyber-zločinec dokáže proniknout až k těmto datům a na dálku vás okrást, využívat vaší identity na jiných stránkách, nebo vás třeba i vydírat.

Kdo je v největším nebezpečí?
Velké firmy, které jsou propojené jednou sítí a často uchovávají důležitá a citlivá data o klientech a financích, ale také o informacích. Jde o lukrativitu a o výdělek, takže když už chtějí zločinci na někoho zaútočit, většinou chtějí peníze nebo informace.