Tím základním, co je důležité při přípravě dítěte na školu udělat je naučit ho trávit čas mezi dětmi. Řešením je v první řadě návštěva školky, dětských hřišť, heren, případně účastnit se aktivit při kterém je dítě mezi dětmi.
Předškolák by měl znát své jméno a bydliště, měl by být samostatný a umět se obléci, smrkat, měl by mít dostatečné hygienické návyky, aby věděl například že po použití toalety se musí ruce vždy umýt.
holčička s knihami
Dítě předškolního věku by mělo umět chytit míč, vytleskat slovo na slabiky, znát barvy, levou a pravou stranu, umět napočítat do deseti, rozpoznat první písmenko ve slově a odvyprávět nějaký příběh. Dítě bychom měli vždy pochválit, když se něco nového naučí, to zajistí, aby ho učení bavilo i nadále.

Aktivity, na kterých se dá procvičovat je mnoho

Hraní pexesa a skládání domina je skvělá možnost, jak své dítě připravit na školu. Dítě se se učí soustředit se na jednu věc, a i také si zvyká na fakt, že ne vždy musí vyhrát. Dětských časopisů je celá řada a jsou ideální pro výuku předškoláků, protože obsahují velké množství věcí, které by měl předškolák znát. Jedná se o vybarvování, obkreslování, hledání rozdílů, pojmenování věcí ale některé obsahují i vystřihovánky a dítě tak má možnost učit se zacházet s nůžkami. Naučit dítě pracovat s vodovkami je také nutné pro pozdější práci ve škole.
malování voskovkami
Čtení pomáhá rozvíjet dětskou fantazii a podporuje slovní zásobu. Číst bychom proto svým dětem měli pravidelně.
Zapojení se do chodu domácnosti
Je chybou nechat veškerou péči o domácnost na svých bedrech. Ve škole bude dítě nuceno být samostatné a je dobré, pokud je na to už připraveno. Umět si ořezat pastelky, umýt nádobí nebo zamést, by měla být dovednost kterou by předškolní dítě mělo umět.
Než půjde předškolák k zápisu je nutné ujasnit si školu na kterou dítě chceme dát. Na výběr máme klasické vzdělávání nebo Montessori pedagogiku.

Inspirací může být článek: