Jako první věc co si řekneme o sídlu firmy, je především to jak se takové sídlo firmy zařizuje a jestli je možné si dané sídlo firmy dát na vaší trvalou adresu bydliště.

Co vlastně pojem sídlo firmy znamená ? Sídlo firmy jako takové je vlastně místo kde se nachází „mozky“ celé společnosti či firmy, je to tzv. místo kde vás můžou zastihnout vaši klienti a zákazníky a je to místo kde se většinou nachází kanceláře ředitele, sekretářek a všech osob ve vedení. Takže pro vás jakožto osoby OSVČ to znamená místo podnikání. Sídlo firmy se může nacházet naprosto kdekoliv, pokud s firmu teprve začínáte bude vám do začátku stačit například vaše trvalé bydliště.

Vzor sídla 1

A pokud se jedná o větší nebo déle fungující firmy, jejich sídlo se nachází na adrese kde se nachází i kanceláře nebo mají sídlo firmy vedené ve výrobních halách. Pokud jste OSVČ nemusíte sídlo firmy mít a veřejně ho nemusíte nikde uvádět, jediné co musíte udělat je že zanesete nebo nahlásíte místo podnikání ( tím může být i vaše trvalé bydliště, ale také působiště například místo kde máte pronajaté kanceláře), pokud byste volili možnost dvě a nahlásili místo kde se nachází vaše kanceláře musíte si k dané věci připravit i prokázání právního důvodu k užívání daného prostoru. Svým klientům a zákazníkům ho oznámíte prostřednictvím webových stránek firmy nebo tím že ho uvedete na vizitkách jakožto místo podnikání.

Jak se takové sídlo firmy vybírá ? U této otázky není skoro vůbec co vysvětlovat, je to totiž velice snadné a jednoduché k pochopení. Podle zákona je nařízeno že sídlo firmy či prostory firmy musí „vzhledově“ odpovídat danému typu podnikání. Například – pokud se zabýváte potravinářskou výrobou nemůžete sídlo firmy uvést například v bytovém či rodinném domě, pokud se však zabýváte online prodejem, jinými slovy e-shopem, nikomu nebude vadit když se bude vaše sídlo nacházet například u vás doma nebo právě v tom bytovém či panelovém domě.

Takže v případě obchodní společnosti se může vaše sídlo firmy nacházet například v pronajaté kanceláři, ve výrobních halách nebo v případě výše uvedeného e-shopu například u vás doma.

Pokud se však rozhodnete pro tzv. virtuální sídlo firmy, bude to pro vás znamenat že můžete pracovat kdekoliv ale sídlo firmy bude zapsané na jiné adrese. Ve většině případů se jedná o tzv. společné sdílení prostoru. Pro lepší pochopení, vy budete pracovat z vaší pracovny doma ale u jiné firmy budete mít zapsané sídli vaši firmy, a na danou adresu vám bude chodit pošta a po domluvě s druhou stanou si můžete pronajmout nebo propůjčit libovolný prostor pro uskutečňování schůzek či prezentací. Pokud se tedy rozhodnete pro možnost virtuálního sídlo, vždy si radši proklepněte majitele a historii dané firmy aby jste se vyvarovali případným problémům. Jako další si dávejte pozor aby daná osoba se kterou máte domluvené jednání je opravdový vlastník sídla, zda je u dané firmy nějaká osoba která je schopna vyzvednout vaši poštu a popřípadě je schopna navést vaše klienty a zákazníky na vámi zvolenou adresu.

Vzor sídla firmy 2

Takže k celé této operaci si zařiďte jediný důležitý dokument a tím je prohlášení vlastníka nemovitosti o souhlasu užívání prostoru, nebo prohlášení zmocněného správce

Virtuální sídlo – Tento typ sídla je tedy určen pro osoby které od rána do večera tráví svojí pracovní dobu v terénu