1.       Nakrm mě
Nejčastější příčinou pláče je hlad. Většina malých dětí potřebuje mnoho energie, protože neustále někde běhají, něco objevují, nad něčím přemýšlejí, ukládají nové informace, hrají si, křičí, mluví a smějí se. Proto potřebují hodně jídla. Ano, pokud děti pláčou, je možné, že mají hlad. Proto mějte po ruce vždycky něco, čím je můžete nakrmit. Stačí malá zdravá svačinka, může to být banán nebo nějaká oplatka.
uplakaný kluk
2.       Spánková deprivace
Pamatujte na to, že děti do tří let věku potřebují čtrnáct až dvanáct hodin spánku za den. Záleží ale i na tom, jak jsou přes dopoledne a odpoledne aktivní. Pokud hodně, je možné, že samy odpadnou i mnohem dříve. Jakkoliv dítě protestuje, nedbejte na to a uložte dítě do postele.

3.       Citlivost nebo stres
Některé situace bereme my, dospělí, jako samozřejmé. Zapomínáme, že pro batolata je to hodně poprvé, hodně neznámého a strašidelného. U batolat se nervová soustava teprve vyvíjí, proto je možné, že některé faktory vyvolávají u dítěte pláč. Vypozorujte, čím to může být.

4.       Nedostatečná slovní zásoba
Dítě mnohdy neví ani to, co přesně cítí. Pokud je zmatené, frustrované nebo jenom nejisté, spustí pláč, aby vás upozornilo, že je něco špatně. Na vás je zjistit, co může být špatně.

5.       Nechápavost příkazů
Nemůžete dítěti vysvětlit, proč nemůže nahé ven do sněhu, nebo proč musí do deště nosit pláštěnku. Když něco chcete, taky o to bojujete, proč jste tak překvapení, že vaše dítě dělá totéž? Horší je, že tyto požadavky nevysvětlíte, a tak vám nezbývá než malého řvouna přetrpět.
chlapeček s pitím
6.       Schopnost ovládat situaci
Vy jste pánem svého času, vaše robátko nikoliv. Ale i vaše dítě chce o něčem rozhodovat, tedy alespoň samo o sobě. Nevysvětlíte mu, že toho není schopné nebo že rozhodovat nemůže. A tak je na řadě zase pláč a vy to zase musíte přetrpět.